Menu

Mantis Q – Można taniej?

Wrzesień 10, 2018 - Newsy, Drony
Mantis Q – Można taniej?

Kompaktowe drony poniżej 600g to w ostatnim czasie całkiem ruchliwy rynek. DJI zaproponowało najpierw swojego Mavica Air, potem Parrot pokazał światu ANAFI. Teraz swoją obecność na rynku konsumenckich dronów chce zaznaczyć Yuneec, prezentując światu Mantis Q.

Nowa kompaktowa i składana konstrukcja, kamera 4k, niska cena, zestaw trybów inteligentnych oraz waga poniżej 500 gram brzmi jak przepis na ciekawą propozycję dla fanów dronów. Wszystko wygląda dobrze, chociaż wiemy, gdzie producent znalazł oszczędności.

Dron oferuje nam robienie zdjęć w rozdzielczości 4160×3120 oraz nagrywanie filmów z wykorzystaniem kamery 4k w 30 klatkach, ale bez jakiejkolwiek stabilizacji obrazu. Zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę, że Mantis Q, w porównaniu do podobnych dronów, nie posiada gimbala, czyli mechanicznej stabilizacji. W przypadku Full HD 1080p 30fps i HD 720p 60 fps wideo stabilizowane jest cyfrowo. Mimo zapewnień producenta, nie jestem przekonany co do tego rozwiązania, a filmy nagrane nowym sprzętem Yuneeca aktualnie nie zmieniają mojego zdania.

Yuneec popisał się w kategorii czas lotu, na w pełni naładowanym akumulatorze powinniśmy móc zostać w powietrzu aż do 33 min. Dron posiada systemy IPS i GPS, a więc nie będzie miał problemów z utrzymaniem pozycji w pomieszczeniach i na otwartej przestrzeni.

Mantis nie posiada najszerszego portfolio trybów inteligentnych. Mamy do dyspozycji: Point of intrest – orbitowanie dookoła wybranego punktu oraz Journey mode – wznoszenie się po wybranej wcześniej drodze. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, którego, szczerze mówiąc, nigdy wcześniej w dronach nie widziałem, jest obsługa głosowa. Za pomocą komend możemy wystartować, zrobić zdjęcie, nagrać film lub wylądować. Dodatkowo kamera wykona zdjęcie za każdym razem, kiedy wykryje w kadrze twarz w odległości mniejszej niż 4m.

Aparatura wygląda solidnie i zapewnia nam maksymalny zasięg do 800m. W górnej części posiada rozkładany uchwyt na telefon, który umożliwia nam podgląd obrazu i dodatkowe ustawienia drona. Po lewej stronie znajdziemy przycisk powrotu do domu, a na środku włączymy i wyłączymy kontroler.

Warto wspomnieć jeszcze o trybie sport, w którym możemy rozpędzić się do 72km/h, co jest wynikiem lepszym nawet od większych i droższych dronów konkurencji, takich jak Mavic Pro.

Dla kogo więc jest ten dron? Jeśli potrzebujesz małego, szybkiego i lekkiego drona z bardzo dobrym czasem lotu na baterii, którym możesz się naprawdę dobrze pobawić w trybie sport, a rozdzielczość Full HD jest dla ciebie wystarczająca, albo dron jest ci potrzebny do wykonywania zdjęć i zdecydowanie nie chcesz wydać na niego więcej pieniędzy, to będzie to dobry wybór.

Yuneec nie sięga głęboko do naszych portfeli, bo już za cenę 2145 złotych możemy dostać podstawowy zestaw z aparaturą, baterią, zapasowymi śmigłami, ładowarką, która może jednocześnie ładować aż 3 akumulatory, no i oczywiście dronem. Dostępna jest również wersja Valuepack, w której znajdziemy dodatkowo 2 akumulatory, jeszcze jeden zestaw śmigieł i torbę na drona z akcesoriami. Za taki powiększony pakiet musimy już zapłacić dodatkowo 400 złotych.