Menu

Nowa Roomba sama wyrzuci śmieci?

Wrzesień 6, 2018 - Newsy
Nowa Roomba sama wyrzuci śmieci?

Autonomiczne odkurzacze już na dobre zadomowiły się na naszym rynku. Nikogo nie dziwi widok małego urządzenia sunącego po podłodze. Królem tego rynku jest iRobot. Nowe generacje pojawiają się na rynku od 2002 roku i cały czas wprowadzają nowe usprawnienia. Dzisiaj miała miejsce premiera Roomby i7+ wprowadzająca funkcje nowego mapowania pomieszczeń i samoopróżniania zbiornika na odpady.

Auto opróżnianie

Duża część autonomicznych odkurzaczy oferowała nam te funkcje już wcześniej, jednak warto się cieszyć, że w końcu i tutaj możemy korzystać z takiego rozwiązania. Jeśli już się rozmarzyliście i wyobrażacie sobie, że brudy z podłogi zostaną automatycznie umieszczone w waszym koszu na śmieci, to niestety muszę ostudzić wasz entuzjazm. Roomba składuje wszystko w pudełku połączonym ze stacją dokującą. Producent deklaruje, że zmieści się tam do 30 pojemników, a więc opróżnianie będzie dużo mniej uciążliwe, niż dotychczas.

 

Nowe mapowanie pomieszczeń?

Samo mapowanie mieszkania przez odkurzacze, znamy już od kilku lat, funkcja ta pojawiła się już w serii Roomba 900. Robot skanuje wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu i dzięki temu może dokładnie posprzątać nawet największe posiadłości. Dlaczego mapowanie jest potrzebne? Otóż zasięg na baterii  jest ograniczony. Jeśli nie zdąży on posprzątać całego pomieszczenia, to wróci na stacje ładowania, uzupełni baterię i rozpocznie pracę od miejsca, w którym skończył. Dotychczas mapa pomieszczeń była tworzona przy każdym uruchomieniu sprzętu. Teraz skan pomieszczenia jest przechowywany w chmurze. Dzięki temu możemy zorganizować sobie harmonogramy czyszczenia, np „sypialnię sprzątaj rano, kiedy wyjdę do pracy, a kuchnię po obiedzie”. Możemy też po prostu powiedzieć „Okej, Google posprzątaj łazienkę”, a robot zabierze się do pracy. Pojawiło się jednak kilka kontrowersji wobec takiego rozwiązania. Obawy może budzić sytuacja, w której komuś udało się wykraść nasze dane i zdobyć  szczegóły dotyczące naszego mieszkania oraz ewentualnych kosztowności, jakie w nim mamy. iRobot twierdzi jednak, że informacje są dobrze zabezpieczone i nie mamy się czym martwić.