Technologię można spotkać w każdej dziedzinie i coraz to częściej pojawiają się rozwiązania, w których używa się tylko i wyłącznie komputerów oraz technologii informatycznych. Dotyczy to również nawet takiej kwestii, jak dokumenty, bo przecież można się spotkać z e-dokumentami.

Nawet świat wszystkich dokumentów jest bardzo skomputeryzowany, ponieważ dostępne są już takie e-dokumenty, jak:

  • e-dowód,
  • e-faktury,
  • e-dokumenty – czyli elektroniczny obieg dokumentów,
  • e-podpis

i jeszcze kilka innych propozycji.

Dlaczego e-dokumenty cieszą się tak dużą popularnością?
E-dokumenty znane są przede wszystkim z tego, że ułatwiają organizację wszystkich spraw w jednym miejscu, czyli w internecie. Dzięki temu nie jest konieczne bieganie po urzędach ani stanie w dużych kolejkach. Bardzo wiele rzeczy można załatwić teraz online, co sprawia, że świat staje się bardzo skomputeryzowany, a nowe technologie czekają na każdego na każdym kroku.

E-dowody

Każdemu e-dowody powinny być znane z początkiem 2019 roku, ponieważ to wtedy osoby, które miały konieczność wymiany dokumentów wyrabiały już e-dowody. Wyglądem taki dowód zbytnio nie różnił się od tego analogowego, ale już pod względem zawartych technologii w tak małej dyskietce, już tak. W e-dowodzie zatopiony jest chip przechowujący dane i certyfikaty. Aby odczytać zawartość profilu osobistego, taki e-dowód przykłada się do czytnika i wpisuje kod weryfikacyjny, który indywidualnie został nadany przez właściciela dowodu.

E-faktury

Wysyłanie faktur online znane jest już bardzo długo i wiele osób korzysta z takich rozwiązań, ponieważ jest to po prostu wygodne. Taka faktura nie potrzebuje pieczątki ani podpisu i można wysłać ją w dowolny sposób. Każdy odbiorca może taką fakturę wykorzystać w dowolny sposób w swojej firmie i oczywiście zgodnie z prawem.

Elektroniczny obieg dokumentów

E-dokumenty to również taka opcja, jak elektroniczny obieg dokumentów, czyli przechowywanie wszystkich danych firmowych i przesyłanie ich pomiędzy pracownikami. Jest to bardzo wygodna opcja, ponieważ nie trzeba używać drukarek, skanerów, faksów i innych. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na takie rozwiązania, ponieważ jak się okazuje mogą przynieść one wiele interesujących efektów. Każdy powinien sprawdzić i w miarę możliwości swojej firmy skorzystać.

Podsumowując można powiedzieć, że e-dokumenty wprowadziły wiele zmian, ale są to bardzo dobre zmiany, które prowadzą do uproszczenia i lepszego funkcjonowania wszystkich systemów. Dzięki temu można poczuć, że technologia zdecydowanie idzie do przodu.

By Maciek