Niestety bardzo często można spotkać się w dzisiejszych czasach z kradzieżą danych. Coraz więcej osób pada ofiarą złodziei, którzy wykorzystują różne okazje, aby skraść ważne dane firmowe lub osobowe. Do kradzieży dochodzi na różne sposoby, dlatego zawsze trzeba być ostrożnym i uważnym.

Do najczęstszych kradzieży różnego rodzaju danych dochodzi w internecie. Tam ludzie bardzo często niestety zapominają o ochronie swojej prywatności i nie zwracają uwagi na różne zagrożenia. Oczywiście jest to bardzo duży błąd!

Kradzież danych w internecie

Tak naprawdę trzeba podkreślić, że kradzież danych w internecie odbywa się na przeróżne sposoby i niektóre z nich nawet nie są jeszcze do końca znane. Do najpopularniejszych sposobów kradzieży danych w internecie należą:

  • podejrzane linki i pliku w wiadomościach mailowych,
  • wchodzenie na podejrzane strony,
  • podawanie swoich danych w nieodpowiednich miejscach,
  • brak programów antywirusowych,
  • korzystanie z darmowych i ogólnodostępnych hotspotów.

Trzeba zwracać uwagę na to, w jaki sposób korzysta się z internetu. W takim przypadku może dojść do kradzieży danych osobistych, jak i danych firmowych.

Kradzież danych na ulicy

Do takich kradzieży oczywiście można podpiąć również sytuacje na ulicach, w sklepach, w autobusach. Jest wiele złodziei nazywanych “kieszonkowcami”, którzy kradną portfele. W portfelach zazwyczaj znajduje się dowód ze wszystkimi ważnymi dokumentami i kradnąc te dokumenty złodziej może ukraść dane osoby okradzionej.

Co zrobić, jeśli dane zostaną skradzione?

Z pewnością wiele osób zadaje sobie pytanie – kradzież danych co robić? W takim wypadku najważniejsze będzie to, aby całą sprawę i okoliczności zdarzenia zgłosić na policję. Obojętnie, w jaki sposób dane zostały skradzione. Warto zrobić to jak najszybciej, aby złodziej danych nie miał możliwości wykorzystania skradzionych danych na różne sposoby. Jest to bardzo ważne przede wszystkim dlatego, że dane można wykorzystać np. w przestępstwach bankowych.

Kradzież danych – co zrobić? Osoby zadające to pytanie na pewno będą zastanawiać się, co się stanie po zgłoszeniu całej sprawy. Policja ma obowiązek sprawdzić wszystkie okoliczności i spróbować namierzyć złodzieja. W wielu przypadkach jest to bardzo trudne, ale również w wielu przypadkach wiele osób na takich etapie otrzymywało odpowiednią pomoc.

Takie wydarzenia powinny dać wielu osobom nauczkę, aby zawsze pilnowały cennych danych, ponieważ odzyskanie ich może być trudne, dlatego najlepiej, aby zawsze były zabezpieczone, a jest na to wiele różnych sposobów.

By Maciek